Øktplan
6.12.2021
Jenny Hvidsten
3IDB
- Målgruppen: Jenter 12 år med nokså god håndballerfaring.
- Målsetninger:
a. Ferdighetsmål: Påvirke spillernes ballkontroll og ballbehanlingsferdigheter, koordinasjon samt spill.
b. Kunnskapsmål: Spillerne skal sitte igjen med en forståelse av at å jobbe med ballbehandling og -kontroll er viktig for å kunne utvikle seg videre.
c. Holdningsmål: Påvirke holdningen til spillerne mot at selv om man ikke er så mange på trening kan man fortsatt trene på viktige ting.
Dagens aktivitet (idrett):
Varighet (60 min) | Hva (Innhold) | Hvordan (organisering) | Hvorfor (begrunnelse) |
Oppvarming (de blir varmet opp av en annen trener) |
|
| . |
Hoveddel
Vis og forklar
Del-hel metoden
Oppgavestyrt læring | Aktivitetsløype: spenst, kast, mottak og finte (15 min)
Teknikkstafett (25 min)
Spill (15 min) | En aktivitetsløype med fokus på spenst, kast, mottak og finte:
Spillerne deles inn i lag på 4 og 4 og skal uføre disse øvelsene:
Første stafett: • Stusse i siksakk mellom kjegler • Stusse baklengs frem til midtbanen • Løpe ned til dødlinjen
Andre stafett: • Stusse med venstre hånd til oppmerking • Jobbe sidelengs til midtbanen • Løpe til dødlinjen
Vi spiller 5 mot 5, når ett lag har skårt 2 mål skal det bytte med laget på sidelinjen..
| Øver på ulike fysiske egenskaper og teknikk samtidig som det er gøy og utfordrende. Det er viktig å ha motiverende opplegg når man skal trene slik.
Ved å lage ett motiverende opplegg ved konkurranse blir teknikktrening gøy, men samtidig lærer spillerne viktige prinsipper om fotarbeid og stuss.
Spill på trening er motiverende og lærerikt for denne aldersgruppen. De har ikke spilt så mye håndball enda og trenger å lære gangen i spillet. Dette er også fint med tanke på at jeg som trener kan se hva som bør øves på. |
Avslutning | Prate om økta og tøye (5 min)
| Prate om økta: • Hva er gøy, hva er ikke gøy • Hva er vi gode på og hva må vi jobbe mer med • Tilbakemeldinger | Å reflektere rundt treningen vår og hva spillerne liker og ikke er med på å gi meg ideer til hva vi kan gjøre, hva vi bør jobbe med og gjør også at spillerne føler seg sett. En fin måte å avslutte en økt på. |
Denne økten var vel gjennomført. Opplegget ble utført delvis etter planen, jeg måtte kun gjøre noen justeringer på stafettene og aktivitetsløypa pga manglende utstyr. Det virket som om barna koste seg.
SvarSlett