Periodeplan uke 1 til 8, gutter 2008, Skrim IL,
Marie Dalegården Ellingsen
Mål for perioden: innlæring av russersperre, samt
terpe på eksisterende systemer i laget og øve på kryss bevegelser
Uke/dato |
Sted/tidspunkt |
Tema/mål |
Progresjon/
Begrunnelse |
1 |
Kl 16-17:30 Fredag Skrimhallen |
Øve på å legge igjen ballen i
kryssningsspill |
Vi må først trene på grunnleggende
teknikk før vi setter fart på det |
2 |
Kl 16-17:30 Fredag Skrimhallen |
Øver på kryss i spillsituasjoner +
terpe på systemene |
Ved å sette kryss i fart blir det mer
utfordrende og krever mer samspill |
3 |
Kl 16-17:30 Fredag Skrimhallen |
Lære russersperre |
Vi går gjennom elementet først, før vi
bruker det i spill |
4 |
Kl 16-17:30 Fredag Skrimhallen |
Bruke russersperre i kamp situasjoner
samt systemer |
For å bli trygge på systemet må de øve på de på
trening for å gjøre det i kamp |
5 |
Kl 16-17:30 Fredag Skrimhallen |
Øve på å kunne krysse opp spillere når
det passer seg |
Ha ulike øvelser hvor de må taime løpene
og oppleggene sine ut ifra spillet |
6 |
Kl 16-17:30 Fredag Skrimhallen |
Repetisjon av russersperre og kryss. |
Målet er å øve på timing i spillsituasjoner samt
bli trygge på teknikkene. |
8 |
Kl 16-17:30 Fredag Skrimhallen |
Bruke teknikkene vi har øvd på de siste ukene
selvstendig |
For at de skal bruke det vi trener på må de føle
seg trygge nok til å bruke de på trening uten at treneren legger til rette
for det. |
økt 9 uke 1:
SvarSlettPå trening i dag var vi kun 8 så det var litt begrenset hva vi fikk gjort. Likevel fungerte øvelsene godt og vi fikk øvd en del på å krysse opp hverandre. Det var veldig greit å holde kontroll på økta siden vi var så få og jeg følte jeg fikk gitt litt mer tilbakemeldinger underveis.
økt 10 uke 3:
SvarSlettJeg følte økta gikk nokså bra. Jeg hadde forberedt meg godt og viste hva jeg skulle gjøre. Jeg følte jeg klarte å gi mere tilbakemeldinger enn i tidligere økter, så det er jeg fornøyd med, men kunne gitt flere så jeg må fortsette å øve på dette. Jeg kunne også vært noe mer tydelig da vi øvde på russersperre. Jeg valgte også å dele opp på to sider, hvor kanter øvde på skudd og bakspillere + streker øvde på russersperre. Her var jeg med de som øvde på russer, mens de andre trenerens var med kantene. Dette tenkte jeg var mest hensiktsmessig siden kanter ikke er så involvert i en russersperre. Jeg gikk heller ikke å byttet på å være med kantene og bakspillerne for å få best mulig flyt. Siden målet med økta var russersperre kunne jeg mint guttene på å bruke dette da vi spilte på slutten, for at økta kunne ha passet enda mer med målet. Alt i alt en grei økt i mine øyne.
økt 11 uke 4:
SvarSlettøkta gikk bra, vi fikk kun en halvdel så det ble litt begrensa hva vi kunne gjøre, men jeg synes det ble en nyttig økt likevel. Vi hadde ingen streker denne økta så vi fikk ikke brukt russersperre som var målet for økta. Så jeg gjorde om på økta. Det var litt lite energi på trening og det var vanskelig å motivere de, så jeg valgte å spille mer, siden det i seg selv er ganske motiverende.
økt 12 uke 5:
SvarSlettvi var ikke så mange på trening så det ble ikke så mye spill og dermed litt mindre av trening på kryss i spillet. Vi drilla litt mer på å legge opp siden dette er noe som fortsatt er noe krevende. Vi hadde også litt kontringsøvelser for å få opp tempoet og motivasjonen siden det var litt vanskelig å få kommet i gang ordentlig.
økt 13 uke 6:
SvarSletti dag var det en økt med mye god innsats fra utøverne og jeg merket at øvelsene motiverte dem til å gjennomføre så godt de kunne. Vi spilte en god del, som de synes var veldig gøy og det var morsomt å se at de brukte teknikkene vi har øvd på i spillet.
økt 14 uke 10:
SvarSlettØkta fra uke 8 ble avlyst så den ble gjennomført i uke 10 i stedet. Flere av spillerne var veldig slitne etter en skidag og derfor valgte jeg å legge om opplegget litt slik at det ble en morsommere økt med ulike stafetter og konkurranser for å få opp aktivitetsnivået. Etter jeg gjorde dette ble det mer aktivitet så vil si det ble en vellykket økt.